Gönderilen üründen memnun kalmadım ne yapabilirim?

Satın aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren (7) gün içerisinde okkarelektronik.com’un düzenlemiş olduğu faturanız(şirketimiz e-fatura mükellefidir) ve iade sebebinizi içeren bir not eki ile iade edebilirsiniz.
Ürün iade işlemleri için:

  • İade ürünlerinizi ekinde iade sebebini bildiren bir not ile göndermeniz gerekmektedir.
  • İade etmek istediğiniz ürünün faturası kurumsal ise, ürünü iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde kabul edilmeyecektir.

Genel iade koşulları

Genel iade şartları firmalar ve bireysel alıcılar için geçerlidir. Açıklamada firma veya bireysel alıcı “Müşteri” olarak tanımlanmaktadır.

  • Müşteri ürünü kendisine gönderildiği gibi iade etmek zorundadır, iadeler mutlaka orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
  • Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş (örn.: orijinal kutu/ambalaj üzerine kargo etiketi yapıştırılmış ya da kargo koli bandı ile bantlanmış) tekrar satılabilirlik özelliğini yitirmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ve kullanıcı hatasından kaynaklandığı tespit edilen ürünlerin iadesi kesinlikle kabul edilmeyecektir.
  • İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (e-fatura kopyaları) ve iade sebebini içeren bir not göndermeniz gerekmektedir.
  • Ürün seçiminde uyumsuzluk problemi yaşanabilecek ürünler için, mutlaka uyum konusunda teknik destek alarak sipariş vermelisiniz. Bu tip ürünlerin orijinal ambalajları açıldığında iade işlemleri mümkün olmamaktadır. (Örn : uydu alıcısı, kulaklık, hafıza kartları, bilgisayar oem grubu vs.)
  • İade etmek istediğiniz ürün/ürünler ayıplı ise kargo ücreti şirketimiz tarafından karşılanmaktadır. Bu durumda da siparişinizi getiren kargo firması ile gönderim yapmanız gerekir, diğer kargo şirketleri ile yapılan gönderimler teslim alınmayacaktır. İade etmek istenilen ürün/ürünler “Müşteri” kaynaklı ise cayma hakkı kapsamında geri gönderim kargo ücreti müşteriye aittir.

Okkar Elektronik İade İşlemleri

Gelen ürün öncelikle teknik birimimiz tarafından incelenir, yukarıdaki şartlara uygun ise iade onaylanır ve iade bedeli ödeme yaptığınız banka hesabınıza ödenir.

Daha detaylı bilgi ve işlem rehberliği için ”İade Hakkında Sıkça Sorulan Sorular” sayfamızı bu linkten ziyaret ediniz.